Już niebawem ukaże się nowa wersja programu memoQ – memoQ 2014 R2. Jest to dobra okazja, żeby napisać kilka słów o sposobie licencjonowania produktów firmy Kilgray i o tym, kto będzie miał prawo do aktualizacji.

Zaczynamy!

  • Po pierwsze. Każdy kto kupi licencję memoQ otrzymuje dostęp do wsparcia technicznego producenta i do aktualizacji na okres 1 roku. Oznacza to, że jeżeli dokonam zakupu dziś (1.12.2014 r.), a nowa wersja ukaże się 10.12.2014 r. to będę mógł ją pobrać i aktywować na swoim komputerze bez żadnych dodatkowych opłat. Podobnie będzie z kolejną wersją np. w czerwcu 2015 roku.

Mój kontrakt na wsparcie i aktualizacje, tzw. maintenance fee, obowiązywać będzie do 30.11.2015 r.

  • Po drugie. Po roku od zakupu sami podejmujemy decyzję o ew. przedłużeniu kontraktu na wsparcie i aktualizacje. Możemy nadal (bezterminowo) korzystać z naszej wersji memoQ – z ostatniej aktualizacji, do której mieliśmy dostęp w ramach ważnego kontraktu lub możemy taki kontrakt przedłużyć o kolejny rok.

Koszt przedłużenia kontraktu to 20% ceny memoQ. Obecnie będzie to 20% z 620 euro, czyli 124 euro (netto).

  • Po trzecie. Jeżeli z różnych względów nie zdecydowaliśmy się na przedłużenie kontraktu, ale zmieniliśmy zdanie, to możemy ten kontrakt przedłużyć. Warto jednak mieć na względzie to, że jeżeli nasz kontrakt zakończy się 30.11.2015 r., a przedłużenie wykupimy 1.07.2016 roku, to nowy kontrakt będzie ważny do 30.11.2016 r.

Przedłużając kontrakt, uzupełniamy także czas, który upłynął od daty zakończenia poprzedniego kontraktu (niejako wypełniając lukę). Jeżeli jest taka konieczność, można wykupić więcej niż jedno przedłużenie kontraktu (kolejne 124 euro).

Łatwo policzyć, że operacja ta będzie opłacalna do 4 lat wstecz (nie biorąc pod uwagę różnego typu promocji). Jeżeli nasza licencja jest starsza, bardziej opłacalne będzie kupienie nowej.

Osobną kwestią jest sama instalacja programu i jego kompatybilność.

Kupując memoQ uzyskujemy dostęp także do poprzednich wersji. Jeżeli z różnych przyczyn potrzebujemy wersji memoQ 2013, to możemy ją zainstalować i aktywować równolegle z wersją 2014 i każdą inną. Jedyne ograniczenie jest takie, że nie można uruchomić więcej, niż jednej instancji memoQ w danym momencie, a także to, że nie we wszystkich wersjach projekty będą kompatybilne. Zasadniczo, w konkretnej wersji powinniśmy pracować na projektach w niej utworzonej.

Jeżeli mówimy o kompatybilności, to dwa słowa warto poświęcić na omówienie serwera memoQ. Do wersji 2013, do pracy z memoQ server wymagany był memoQ dokładnie w tej samej wersji. Od wersji 2013 w górę, na serwerach memoQ mogą pracować tłumacze posiadający dowolną wersję od 2013 do najnowszej.

Przykładowo, jeżeli mój klient pracuje na memoQ server 2013 R2, a ja mam memoQ 2014 – mogę używać swojej wersji do tłumaczenia w projektach tego klienta.

Jedynie w przypadku zarządzania projektami i licencji Project Manager, wymagana jest dokładna zgodność wersji.

memoQ 2014 R2 – co nowego?

Nowy memoQ to przede wszystkim wprowadzenie wstążki – czyli zupełnie nowe rozmieszczenie komend, skrótów i poleceń.

  • Wstążka w projekcie
wstążka memoQ 2014 R2, okno edytora

wstążka memoQ 2014 R2, okno edytora

  • Wstążka w oknie głównym

wstążka memoq 2014 R2-main

Oprócz tej zmiany, producenci wprowadzili szereg mniejszych ulepszeń w różnych obszarach programu. Kilgray stopniowo ujawnia informacje o nowościach, a więcej o nich możecie przeczytać na zaprzyjaźnionej stronie – www.cattools.pl

Zachęcamy do wypróbowania i zakupu memoQ, a także do udziału w naszych szkoleniach!